How do you calculate the cost of production per unit in e-commerce?
Asked 3 years ago
I need to calculate the average cost per unit to ensure that my product pricing strategy is adequate and still generates a profit. But I don't know the formula. Can you please share it with me?
Dallas Whitaker
Monday, March 21, 2022
The cost per unit should be calculated to set the price high enough to profit. There is a simple formula to evaluate the cost of production per unit. Mathematically, it can be represented as:
(Total fixed costs + Total variable costs) / Total units produced
Let's assume that the total (fixed + variable) cost is $2000. And the total units produced is 200. By putting it into the formula, we get:
2000 / 200 = 10
Interpretation of the result: We have $10 of the production cost per unit.
Please follow our Community Guidelines
Related Articles

7+ Best Shopify Dropshipping Apps to Boost Your Bottom Line
Nati Tedeschi
May 2, 2023

ROAS vs. ROI: Differences, Use Cases, and Examples
Marcel Deer
January 31, 2023

Incremental Cost vs Marginal Cost: 5 Ways They Affect Your Business
Rosana Antoni
April 25, 2023
Related Posts
Can't find what you're looking for?